Finalen 2008/09

1:a pris Myrsjöskolan, Nacka

Vinnare 2008/09 Myrsjöskolan

Juryns motivering:

För en genomarbetad helhetssyn på energi och miljöteknik.

2:a pris Fagrabäcksskolan, Växjö

Andra pris 2008/09 Fagrabäckskolan

Juryns motivering:

För ett intressant avfallssystem med nanoteknik i chips i alla produkter.

3:e pris Kullaviksskolan, Göteborg

Tredje pris 2008/09 Kullaviksskolan

Juryns motivering:

En självdriven stad som använder många olika tekniker för kraft och värme samt lysdioder för belysning.

Specialpriser

EIO:s pris för Bästa eltekniklösning

Gottsundaskolan, Uppsala

Sveriges Byggindustriers och Svensk Teknik och Designs pris för Bästa laganda

Frostviksskolan, Gäddede

Energi – och Miljötekniska Föreningens pris för Bästa energi- och miljötekniska systemlösningen

Linnéskolan, Limhamn

Vägverket och Banverket

Gottsundaskolan, Uppsala

Deltagande lag vid riksfinalen

  • Frostviksskolan, Gäddede
  • Gottsundaskolan, Uppsala
  • Myrsjöskolan, Nacka
  • Linnéskolan, Limhamn
  • Fagrabäcksskolan, Växjö
  • Kullavikskolan, Kullavik

Prisutdelare

Stavros Louca, mattelärare i tv-programmet Klass 9A

Deltagande lag i Region Nord

  • Björksätraskolan, Luleå
  • Finnbackaskolan, Lycksele
  • Frostviksskolan, Gäddede
  • Hagaskolan, Umeå
  • Tegs Centralskola, Umeå

Deltagande lag i Region Syd

  • Bergaskolan, Limhamn
  • Linnéskolan, Limhamn
  • Munkhätteskolan, Malmö
  • Svarteskolan, Ystad
  • Vittra, Malmö

Deltagande lag i Region Sydost

  • Fagrabäckskolan, Växjö
  • Gröndalsskolan, Värnamo
  • Norregårdskolan, Växjö
  • Nättraby skolan, Nättraby
  • Ringbergskolan, Växjö

Deltagande lag i Region Väst

  • Blåklintskolan, Mjölby
  • Centralskolan, Falköping
  • Frida skolan, Vänersborg
  • Kullaviksskolan, Göteborg
  • Onsala Montessoriskola, Onsala

Deltagande lag i Region Mitt

  • Gottsundaskolan, Uppsala
  • Korsängsskolan, Enköping
  • Scheeleskolan, Solna
  • Stordammensskola, Uppsala
  • Södra skolan, Katrineholm

Deltagande lag i Region Öst

  • Frejaskolan, Gnesta
  • Kringlaskolan, Södertälje
  • Lommarskolan, Norrtälje
  • Myrsjöskolan, Nacka
  • Nya Elementar, Bromma
  • Skuru Skola, Nacka
  • Södertörns friskola, Huddinge
  • Futurum, Bålsta